'

Bilety online

Sobota 10/05/2025

MDAG: Architektura CSSR 58-89

Dokumentalny | 127 min
Pierwszy film dokumentalny na temat czechosłowackiej architektury lat 58-89 ubiegłego wieku, oparty na oryginalnym pomyśle czeskiego rapera, twórcy graffiti i komiksów – Vladimira 518, który jest również autorem publikacji na ten temat.
Film kompleksowo przedstawia ten okres w architekturze – brutalnie pięknej i równie brutalnie zaniedbanej. Oprócz zalewu prefabrykowanych bloków mieszkalnych pojawiały się w niej wyjątkowe pod każdym względem, ponadczasowe budynki, przyciągające uwagę nawet na Zachodzie. Dzięki relacjom czołowych architektów i teoretyków architektury oraz imponującym ujęciom najciekawszych czeskich (i w mniejszym stopniu słowackich) powojennych budynków, powstałych w okresie od Expo 1958 do Aksamitnej Rewolucji, film ukazuje portret epoki, w której śmiały, nowoczesny i inspirujący nurt architektury rozkwitał równolegle obok tego oficjalnego i ustrukturyzowanego. Poznajemy historie ikonicznych budynków, a także ogromny wysiłek stojący za ich realizacją. Wiele tych obiektów oraz ich twórców nie dożyło premiery filmu, który tym samym jest upamiętnieniem ich spuścizny.

A unique documentary based on the original idea by Vladimir 518 and directed by Jan Zajíček about the Czechoslovak pre-revolutionary architectural scene. The authors present remarkably and with passion extraordinary buildings built in the era from Expo 1958 to the Velvet Revolution, interview the architects, reveal stories and enormous effort behind the realization of these buildings. The documentary follows a successful book and a Czech TV series but unlike them it focuses more on the rich Slovakian production. The visual and editing originality underlines the exceptionality of this film project. Many of the buildings and, unfortunately, even many of the authors didn’t live to see the film premiere, and the documentary is thus an important memorial of their creative talent and legacy. czytaj więcej

MDAG: BitCoin Killer

Dokumentalny | 95 min
Wprowadzony na rynek w 2014 roku Onecoin miał być największą kryptowalutą na świecie, ale dzięki Bjørnowi Bjercke ujawniono, że to olbrzymia piramida finansowa.
Onecoin został wprowadzony na rynek w 2014 roku. Obiecywano, że będzie to największa kryptowaluta na świecie. Ale wszystkie inne są dostępne na blockchainie, a Onecoin nie. Kilka miesięcy później Bjørn Bjercke otrzymał lukratywną propozycję od firmy rekrutacyjnej, aby zbudować blockchain dla Onecoin. Był to dowód, że chodzi o oszustwo i piramidę finansową na niespotykaną skalę. Bjercke powiadomił właściwe służby i pomógł im zrozumieć zasady panujące w świecie kryptowalut. Ale inni, którym podobne oferty składał Onecoin, przyjęli je i zaczęli pracować dla piramidy finansowej. Bjercke doprowadził do ujawnienia tego ogromnego oszustwa. Bogate archiwa pozwalają zrozumieć ten temat, a wywiady z ofiarami oszustów i ekspertami z branży budują niezwykłą opowieść o chciwości, przestępcach w białych kołnierzykach, zdradzie i osobistych tragediach. Ale najciekawsze w tym filmie jest pytanie, dlaczego ludzie nadal dają się w taki sposób nabierać?

Lie to Me” is the story of how tech nerd and blockchain expert Bjørn Bjercke overturned the OneCoin pyramid scheme, the biggest Crypto fraud in history. But more than that, its also the story of how and why people keep getting scammed. czytaj więcej

MDAG: Ciemna strona Mount Everest

Dokumentalny | 89 min
Porywający wizualnie film, ukazujący piękno szczytów Himalajów. Tym razem oglądamy go z rzadkiej perspektywy – Szerpów, bez których nie odbyłaby się żadna wyprawa. Nepalczyk wybiera się na niebezpieczną misję, aby uspokoić górskich bogów, którzy wymagają szacunku do natury. Czomolungma oznacza po nepalsku „Bogini Matka Ziemia”. Turyści ustawiają się w kolejce, żeby „zdobyć” najwyższą górę świata, ale nie wszystkim to się udaje i dlatego Mt. Everest stał się cmentarzem, pełnym zamrożonych ciał.
Słynny himalaista Mingma Tsiri Sherpa, buddysta, łamie słowo dane rodzinie, że nie będzie już się wspinał. Udaje się na ostatnią wyprawę na Mt. Everest, aby oczyścić świętą górę z martwych ciał himalaistów, które zostały tam porzucone. Misja jest trudna. W filmie poznajemy ze szczegółami całą drogę na ten wyjątkowy szczyt.

Tourists line up at the foot of Mount Everest to climb the mythological mountain – and to tell everyone else about the feat. For the same reason, Mount Everest has become a graveyard full of the frozen corpses of fallen mountaineers. But the story of the world’s highest mountain also has another, overlooked side: the local one. czytaj więcej

MDAG: Dom, w którym narodził się house

Dokumentalny | 91 min
Film, nasycony muzyką i energią, szuka źródeł gatunku house, o którym rozmówcy mają różne zdanie. Tylko w jednym wszyscy się zgadzają – wszystko zaczęło się w klubie Warehouse w Chicago. Reżyser używa archiwaliów i współczesnych wywiadów z tymi, którzy byli świadkami narodzin tego najbardziej tanecznego i radosnego gatunku muzyki rozrywkowej. Cofa się do lat 70-tych XX wieku, kiedy to wydarzenie wymierzone przeciw muzyce disco, Disco Demolition Night – rasistowskie i homofobiczne – dało impuls do narodzin nowego gatunku. Vince Lawrence jeden z „ojców” muzyki house i świadek tego wydarzenia, pozostawia fascynujące świadectwo. Z grupą przyjaciół w 1982 roku wydaje pierwszą house'ową płytę „On&On Jesse Saunders”. Film rzuca światło na zapomnianych pionierów muzyki, która jest częścią dziedzictwa czarnej Ameryki. Zbiorowym bohaterem filmu jest też miasto Chicago i jego undergroundowa scena muzyczna lat 80-tych XX wieku.

Film examines the genre’s disputed origins of house music; just about the only thing anyone can agree on, it seems, is that it was named after the Chicago club The Warehouse. Documentary is a propulsive celebration of an indelible art form and its pioneers.  czytaj więcej

MDAG: Ellis Park

Dokumentalny | 105 min
Warren Ellis – znany australijski skrzypek i multiinstrumentalista związany z Nickiem Cavem i the Bad Seeds oraz Grinderman – od ponad trzech dekad robi błyskotliwą karierę muzyczną. Pozostaje jedną z największych żyjących australijskich gwiazd, ale z dala od biznesu muzycznego i międzynarodowych sal koncertowych kryje się jego inna pasja. To położony w lasach Sumatry rezerwat dzikiej przyrody zwany Ellis Park. Warren jest jego współzałożycielem i fundatorem, a funkcję dyrektorki pełni Femke den Haas. Wraz z zespołem oddanych działaczy na rzecz ochrony przyrody wspólnie ratują tu zwierzęta będące ofiarami handlu i przemocy ze strony ludzi. Następnie wypuszczają je na wolność lub zapewniają godne odejście. Film dokumentuje majestatyczne piękno rezerwatu, któremu przyświeca zachowanie bogactwa i różnorodności indonezyjskiej przyrody. To miejsce staje się sanktuarium dla zranionych przez człowieka zwierząt. Femke den Haas prowadzi również organizację o nazwie Sumatra Wildlife Centre, położoną wzdłuż popularnego szlaku przemytu handlarzy nielegalną dziką fauną i florą. Skutecznie przeciwdziałają łamaniu praw zagrożonych wyginięciem zwierząt.

A key member of iconic bands The Dirty Three and Nick Cave and the Bad Seeds, multi-instrumentalist Warren Ellis has cut a brilliant and unorthodox figure in music for over three decades. Far from the international concert halls in which he has plied his craft lies a very different passion project: a wildlife sanctuary in the forests of Sumatra. Co-founded by Ellis and spearheaded by the indomitable Femke den Haas, whose dedicated team of conservationists rescues trafficked and mistreated animals and then devotes years to nursing them back to health. This fly-on-the-wall documentary offers both a deeply personal insight into one artists life through the act of creating and an inspiring reminder of how much can be achieved when working together. czytaj więcej

MDAG: Kwiat ośmiu gór

Dokumentalny | 80 min
Debiut filmowy Paulo Cognettiego, który po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór”, dokumentuje ludzi, którzy żyją z dala od zgiełku dolin, dookoła rozległej góry Monte Rosa, między Piemontem, doliną Aosty i Szwajcarią. Wszystko zaczęło się od suszy, która nawiedziła miejscowość Estoul, położoną na wysokości 1700 m, n.p.m, w której kiedyś mieszkał. To nie jest film o tym, jak ocalić góry, ale o tym, jak góry mogą ocalić nas. Reżyser wędruje po nich wraz ze swoim wiernym psem Lakim. W schroniskach rozmawia z ludźmi, którzy wybrali życie na wysokościach. Melancholia nadchodzącej jesieni i samotność wśród nieprzejednanych skał tworzą klimat tych miejsc.
Marta Squinobal prowadzi jedyne w całych Alpach wegańskie schronisko. Pracuje z Szerpą Sete Tamangiem i przyjmuje tych, którzy chcą tu – na wysokości 3585 m n.p.m – spojrzeć na nowo w głąb siebie. O zmianach, które nadchodzą, nawet tu nikt nie mówi wprost. „Gdy natura będzie miała nas dość, po prostu nas wyrzuci i nie obejrzy się za siebie” – tłumaczy instruktorka medytacji. Piękno Alp niezmącone jest tu turystyką masową, historia, którą przedstawia Cognetti, otwiera się przed nami w ciszy.

Cognetti brings the audience closer than ever to his world. In an intimate, introspective, and unpredictable way, he reveals Monte Rosa in the Alps not just as a geographical landmark, but as a space for reflection and a deeper understanding of the world around us.  czytaj więcej

MDAG: One to One: John i Yoko

Dokumentalny | 100 min
Film zaskoczy i zachwyci nawet największych fanów Johna Lennona i Yoko Ono. Skupia się na ważnym okresie przemian w ich życiu, gdy w latach 1971–1972 przez 18 miesięcy mieszkali w Nowym Jorku. Wykorzystano tu prywatne archiwa filmowe, zdjęciowe i muzyczne artystów oraz ich przyjaciół.
John i Yoko żyli w mieszkaniu w Greenwich Village, które na potrzeby tej opowieści zostało w pełni zrekonstruowane. Film łączy archiwa z nieznanymi wcześniej, nagranymi przez FBI, rozmowami telefonicznymi pary twórców, aby pokazać, w jaki sposób wykorzystywali status gwiazd i otoczyli się ekipą kolorowych nowicjuszy: od Allena Ginsberga po Jerry'ego Rubina. Najdziwniejszym z nich okazał się aktywista AJ Weberman, któremu powierzono misję przeszukania koszy na śmieci Boba Dylana, aby udowodnić, że piosenkarz stał się „multimilionerem hipokrytą”.
Tytuł filmu nawiązuje do koncertu charytatywnego Lennona, który odbył się w Madison Square Garden z zespołem Plastic Ono Elephant’s Memory Band 30 sierpnia 1972 roku. Oryginalne nagranie wideo koncertu na taśmie 16 mm zostało w pełni zremasterowane.

This documentary film, set in New York in 1972, explores John and Yoko’s musical, personal, artistic, social, and political world against the backdrop of a turbulent era in American history. At the core of the film is the ”One to One” charity concert for special needs children, John Lennon’s only full-length concert between the final Beatles concert in 1966 and his death. czytaj więcej

MDAG: Powrót Liat

Dokumentalny | 97 min
Liat i jej mąż zostali porwani z kibucu przez bojowników Hamasu 7 października 2023 roku. Zaraz po tym zdarzeniu reżyser zaczyna obserwować starania rodziny o ich uwolnienie. Wszyscy muszą dać sobie radę z lękiem i sprzecznymi informacjami od władz. Ojciec Liat, Yehuda, posiada amerykański paszport. Jedzie do USA, żeby tam wpłynąć na bieg wydarzeń. Nie chce być jednak wykorzystywany przez propagandę rządową. Widzi, że w Stanach Zjednoczonych nie ma miejsca na wyważone opinie i krytykę rządu izraelskiego. W rodzinie również dochodzi do polaryzacji poglądów. Mimo to Yehuda nie kieruje się żądzą zemsty. Gdy Liat zostaje zwolniona, jej przeżycia w niewoli i refleksje na temat przeszłości tworzą niepokojąco dramatyczną wizję. Film ukazuje złożoność problemu przemocy i poszukiwania sprawiedliwości. Delikatnie obrazuje na nowo odkryte historyczne sprzeczności.

Liat is one of the hostages taken on October 7th. 2023. The film follows her relatives from right up close, with a focus on her father, as he tries to stay on the path of pacifism and humanity amidst war, trauma and diplomacy. czytaj więcej

MDAG: Sally

Dokumentalny | 103 min
18 czerwca 1983 roku Sally Ride, jako pierwsza Amerykanka, poleciała w kosmos. Zdobyła sławę i rozgłos, inspirując rzesze młodych dziewczyn do podjęcia kariery naukowej i realizacji marzeń. Za tym sukcesem krył się jednak pewien sekret. Po jej śmierci w 2012 roku wyszło na jaw, że przez 27 lat żyła w związku z partnerką Tam O’Shaughnessy. Czy sukces w pełnym seksizmu i homofobii przemyśle kosmicznym wymagał stłamszenia i ukrywania części siebie? Film dokumentuje życie Sally, umiejętnie splatając zawodowe i prywatne wątki. Wykorzystuje nieznane wcześniej archiwa, w tym materiały ze szkoleń i misji NASA, a także wywiady z przyjaciółmi i rodziną oraz nagrania dla mediów, które pokazują presję, jakiej była poddawana. Centralną rolę w filmie odgrywa Tam, opowiadająca o ich relacji oraz dziedzictwie Sally.

Sally Ride became the first American woman to blast off into space, but beneath her unflappable composure, she carried a secret. Revealing the romance and sacrifices of their 27 years together, Sally’s life partner, Tam O’Shaughnessy, tells the full story for the first time of this complicated and iconic astronaut. From National Geographic Documentary Films, “Sally” is directed by Emmy® Award-winning filmmaker Cristina Costantini. czytaj więcej

MDAG: Yalla Parkour

Dokumentalny | 90 min
Mieszkająca w USA reżyserka Areeb Zuaiter ponownie odwiedza Gazę – miejsce, w którym pierwszy raz była w wieku czterech lat na rodzinnych wakacjach ze swoją palestyńską matką. Po śmierci matki nostalgia Areeb za ojczyzną powraca szczególnie silnie, gdy ogląda w sieci nagrania radosnych nastolatków, uprawiających parkour wśród ruin powstałych w wyniku eksplozji. Nawiązuje kontakt z jednym z nich – Ahmedem i wyrusza w podróż do Gazy, eksplorując zarówno miejsca do parkouru, jak i symbole palestyńskiego ducha. Konfrontuje się z trudną rzeczywistością, która stała się dla Palestyńczyków więzieniem na świeżym powietrzu. Porównując to z własnym życiem w USA i dziedzictwem swojej matki, Areeb zmaga się z poczuciem winy. Rodzi się w niej egzystencjalny konflikt, gdy dostrzega, jak bardzo Ahmed pragnie ucieczki z ojczyzny, bo zdaje sobie sprawę, jak dużą emocjonalną pustkę spowoduje u niego ta decyzja. Ich wspólna podróż staje się nie tylko poszukiwaniem utraconych wspomnień, ale także eksploracją tożsamości i przynależności do opuszczonego domu. Film pokazuje ostatnie spojrzenie na Strefę Gazy przed tragicznymi w skutkach wypadkami, jakie miały miejsce 7 października 2023 roku.

When filmmaker Areeb Zuaiter lost her Palestinian mother, she lost her connection to Gaza. With all the memories from her childhood destroyed, she sets out on a quest to connect with a young man she sees in a video doing parkour among ruins in Gaza. With Ahmad as her guide, she explores life in Gaza, and rebuilds her memories of her mother and her childhood. In this time when Gaza and its people are being devastated every day, heres a portrait of a tormented city and the perseverance of its people. czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Sobota 10/05/2025

MDAG: BitCoin Killer

Dokumentalny | 95 min

MDAG: Ellis Park

Dokumentalny | 105 min

MDAG: Kwiat ośmiu gór

Dokumentalny | 80 min

MDAG: Powrót Liat

Dokumentalny | 97 min

MDAG: Sally

Dokumentalny | 103 min

MDAG: Yalla Parkour

Dokumentalny | 90 min
Zobacz kolejny dzień

Skip to content