'

Program

Repertuar

Wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarium

"Kolejka do." I seans premierowy I Maja Syropolska & ION Collective
Serdecznie zapraszamy do kina Luna 31 lipca o godzinie 18:30, gdzie odbędzie się premiera filmu „Kolejka do.” Mai Syropolskiej i grupy artystycznej ION Collective.

Kolejka do. opowiada o kolejce w szpitalu i o interakcjach różnych ludzi czekających w niej. Mają oni wszyscy bagaż różnych przejść, a jedyne co ich łączy, to wspólny zabieg.

W trakcie wydarzenia zostaną również wyświetlone poprzednie produkcje ION Collective, w których młodzi twórcy opowiadają różne historie, przekazując swoją wrażliwość, artystyczne spojrzenie na świat i uważność.

Basia. Mam swój świat
Basia wraca na wielki ekran! Kultowe książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak ponownie ożyją w animowanej opowieści o przebojowej pięciolatce. Basia pokaże nam swój świat – pełen przygód, humoru i ważnych dziecięcych spraw. Najnowsza część serii – Basia. Mam swój świat – to idealna propozycja na seans dla całej rodziny. W kinach od 11 lipca!

Filmowa Basia zaprasza najmłodszych widzów do swojego świata! Będzie dużo zabawy, emocji i codziennych odkryć. Rezolutna pięciolatka i jej niezastąpiony kompan – Misiek Zdzisiek – wracają z nowymi historyjkami w letnim wydaniu! Animacja to adaptacja bestsellerowych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, która zachwyca dzieci i ich rodziców autentycznością, humorem i dużą dawką rodzinnego ciepła.

W najnowszym filmie Basia. Mam swój świat bohaterka w pasiastej bluzie pokazuje, że ma nie tylko własne zdanie, ale i ogromną wyobraźnię. Uwielbia rodzinne podróże, zabawę i – jak każde dziecko – sięgać po słodycze, gdy tylko może. Udowadnia, że nie tylko chłopcy mogą świetnie grać w piłkę nożną. Choć wizyta u dentysty nie należy do jej ulubionych przygód, Basia jak zawsze stawia czoła rzeczywistości po swojemu – z uśmiechem, energią i odrobiną dziecięcego uporu. Rodzice też znajdą tu coś dla siebie! Na pewno wszyscy bez trudu zrozumieją, co czuje mama rezolutnej pięciolatki, gdy rusza w długą podróż samochodem z trójką małych dzieci.

Basia to bohaterka dobrze znana z wydawanymi nakładem HarperKids książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, z grafikami opracowanymi przez Dorotę Nowacką. Dzięki producentom z polskiego studia animacji GRUPA SMACZNEGO trafiła również na duży ekran. Przygody ukochanej pięciolatki wspierają najmłodszych w lepszym rozumieniu świata, jednocześnie zachęcając do odwagi w byciu sobą.

Odcinki serialu, które zobaczymy w trakcie seansu:
● Basia i podróż
● Basia i słodycze
● Basia i dentysta
● Basia i piłka nożna

Brzydka Siostra
Ta opowieść to coś więcej niż mroczna wersja klasycznej baśni braci Grimm. "Brzydka siostra" odwraca znane role i zamiast Kopciuszka stawia w centrum uwagi zapomnianą postać. Tytułowa brzydka siostra Kopciuszka postanawia za wszelką cenę poślubić księcia. Jakie mogą być tego konsekwencje? Dramatyczna historia Elwiry, choć baśniowa, to opowieść bardzo na czasie: o obsesji na punkcie doskonałości i świecie, gdzie fizyczna atrakcyjność decyduje o miejscu w hierarchii społecznej.
Film Emilie Blichfeldt to wyjątkowe połączenie estetyki kina kostiumowego z elementami body horroru, przywodzące na myśl dzieła Davida Cronenberga oraz współczesne hity takie jak "Titane" czy "Substancja". Reżyserka wykorzystuje konwencję baśniową do eksploracji palących współczesnych kwestii - presji społecznej dotyczącej wyglądu, toksycznych wzorców kobiecości oraz traumatycznych przemian ciała. Film, który zdobył uznanie na festiwalach w Sundance i Berlinie, powstał częściowo w polskich lokacjach, a w obsadzie można zobaczyć Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską.

Cudowne życie
Paryż, rok 1963. Najmłodszy z rodzeństwa, Roland, jest wyjątkowym chłopcem. Lekarze orzekli, że nigdy nie będzie chodził, ale jego uparta matka – Esther – nie przyjmuje tego do wiadomości. Dzięki niezachwianej nadziei i wyparciu złych myśli, podejmuje walkę przeciwko (wydawałoby się) nieubłaganemu losowi. Jej ogromna charyzma oraz miłość, jej siła przekonywania, jej chęć do zabawy oraz skłonność do medycyny alternatywnej stanowią świat, w którym Roland poznaje cudowne życie, jakie jego matka sobie dla niego wymarzyła.

Drugi akt
Film otwarcia festiwalu w Cannes wreszcie na polskich ekranach!

Mistrz współczesnej komedii, autor „Deerskin” i „Morderczej opony” Quentin Dupieux, powraca z najzabawniejszym i najbardziej zagmatwanym filmem roku, w którym prawda miesza się z fikcją, aktorstwo z prawdziwymi emocjami, a kino z rzeczywistością. Dość powiedzieć, że drugi akt filmu „Drugi akt” rozgrywa się w restauracji o nazwie Drugi akt. A później jest już tylko lepiej.

W tej niezwykłej komedii Dupieuxowi towarzyszy plejada gwiazd francuskiego kina. W rolach głównych znana z serii o Jamesie Bondzie i „Życia Adeli” Léa Seydoux, gwiazda „Nienawiści” Vincent Lindon i uwielbiany w całej Europie Louis Garrel, który zachwycił widzów rolą w „Marzycielach”.

Dziewczyna z Kolonii
Młoda i zbuntowana Vera postanawia zorganizować koncert pianisty jazzowego Keitha Jarreta. Stawia wszystko na jedną kartę, by w zdominowanym przez mężczyzn świecie jazzu spełnić swoje marzenia. Wbrew woli konserwatywnych rodziców, na przekór piętrzącym się problemom, wynajmuje operę. Jej plan na początku zdaje się skazany na porażkę, a jednak brawurowo osiąga swój cel. Kulisy legendarnego koncertu to tętniąca muzyką opowieść o młodzieńczej determinacji i sile marzeń.

Film inspirowany historią Very Brandes, osiemnastolatki, która zorganizowała najpopularniejszy koncert jazzowy w historii. Improwizacja fortepianowa Keitha Jarretta z tego koncertu została zarejestrowana na płycie „The Köln Concert” i stała się najlepiej sprzedającym się solowym albumem w historii jazzu oraz najlepiej sprzedającym solowym nagraniem fortepianowym wszechczasów.

F1: Film
W filmie "F1", wyprodukowanym przez Apple Original Films, Brad Pitt wciela się w byłego kierowcę, który powraca do Formuły 1, wraz z Damsonem Idrisem jego kolegą z zespołu w APXGP, fikcyjnym zespole na starcie.

Film jest kręcony podczas rzeczywistych weekendów Grand Prix, podczas których zespół rywalizuje z tytanami tego sportu.

W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się nominowany do Oscara Kerry Condon, zdobywca Oscara Javier Bardem, zdobywca nagrody Emmy i nominowany do Złotego Globu Tobias Menzies, nominowana do nagrody Emmy Sarah Niles, Kim Bodnia i Samson Kayo. Joseph Kosinski ("Top Gun: Maverick") reżyseruje i produkuje film wraz z Jerrym Bruckheimerem i Chadem Omanem wraz z Jerry Bruckheimer Films; Pittem, Dede Gardner i Jeremym Kleinerem z Plan B Entertainment oraz Lewisem Hamiltonem pod jego szyldem Dawn Apollo Films.

Film powstaje we współpracy z Formułą 1® i społecznością F1, w tym 10 zespołami F1 i ich kierowcami, FIA i promotorami wyścigów. Prezes Copper Penni Thow pełni funkcję producenta wykonawczego."F1" będzie dystrybuowany w kinach na całym świecie oraz w IMAX® przez Warner Bros. Pictures, otwierając się tylko w kinach w Ameryce Północnej 27 czerwca 2025 roku i na całym świecie od 25 czerwca 2025 roku.

Nowy film, zrealizowany we współpracy z Formułą 1®, jest zanurzony w ekscytującym i kinowym świecie F1.

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda
Co kryje się w naszych myślach? Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, romantyczna, namiętna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? O międzyludzkich relacjach oraz o tym, co w nas siedzi, w swoim nowym filmie opowiada twórca wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese.

Bohaterami filmu są Piero i Lara. Ich pierwsza randka wywołuje u obojga zrozumiały stres. Oboje chcieliby pokazać się z jak najlepszej strony i uniknąć wpadek, o które w zdenerwowaniu nie trudno, ale też i poznać myśli i wyczuć pragnienia drugiej osoby.
Genovese, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów, ukazuje ich lęki, niepewności i potrzeby. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?

Film Paola Genovese, zrealizowany jest według jego pomysłu i scenariusza. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.

Has. Kroniki wyobraźni | Lalka | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Film nie należy do wiernych adaptacji jednej z najznakomitszych powieści polskiej literatury, lecz stanowi swobodną kreację w oparciu o jej wątki. Reżyser uwypuklił osobisty dramat Wokulskiego, wpisany w obyczajową mozaikę Warszawy końca XIX wieku. Cechą postaci Wokulskiego jest wewnętrzne rozdarcie spowodowane nieodwzajemnioną miłością do Izabeli Łęckiej, nieszczęściem zaś – jego nazbyt romantyczna postawa i nieporadność samotnika zagubionego w snobistycznym, groteskowym społeczeństwie, którego życie Has maluje w iście turpistycznych obrazach.

Pozostałe w cyklu:

5 października 15:00 - Sanatorium pod klepsydrą (1973)
26 października 15:00 - Nieciekawa historia (1982)
9 listopada 15:00 - Pismak (1984)
23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostepne.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

Has. Kroniki wyobraźni | Nieciekawa historia | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Bohater w dojrzałym wieku (Gustaw Holoubek) zakochuje się w młodej, pięknej kobiecie (Hanna Mikuć), której nie jest obojętny, ale waha się czy skorzystać z oferty losu. Jest żonaty, ma córkę na wydaniu, powinien zainteresować się bliżej jej kandydatem na męża (Janusz Gajos). Ulec zauroczeniu czy pozostać wiernym mężem – oto jest pytanie. Postawił je Antoni Czechow pisząc opowiadanie, które zekranizował Wojciech Has.

Pozostałe w cyklu:

9 listopada 15:00 - Pismak (1984)
23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostepne.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

Has. Kroniki wyobraźni | Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Nocą, na opuszczonym cmentarzu, żołnierze odkopują grób. Wydobyte zwłoki ożywają. W zaciśniętej dłoni mężczyzna trzyma zwinięty rulon pergaminu – pamiętnik, dla którego dopuszczono się potajemnej ekshumacji. Ożywiony trup Roberta rozpoczyna opowieść o swoim życiu: zrodzony z grzechu, z miłości pozamałżeńskiej, nienawidził swego starszego brata, spłodzonego w legalnym małżeństwie. Dwóch młodzieńców wychowuje się po sąsiedzku, ale w dwóch odmiennych środowiskach. Starszy brat ceni sobie radości życia doczesnego, Robert zagłębia się w analizie grzechu, walcząc z ukrytymi pragnieniami, które wykorzystuje w swych manipulacjach Szatan, przyjmujący postać Nieznajomego…

Reżyser kolejny raz sięgnął tutaj po literaturę, która wydawała się nieprzekładalna na język filmu. Dzieło inspirowane jest utworem szkockiego poety Jamesa Hogga, stanowiącym rodzaj romantycznego poematu, będącego po części opowieścią grozy, który analizuje zależność woli i czynów człowieka od mrocznej strony jego duszy. Has zbudował swoją opowieść korzystając z motywu sobowtóra, co dało mu możliwość wprowadzenia interesujących rozwiązań. Obok wątku psychologicznego istotną rolę w filmie odgrywa wizja plastyczna reżysera i sposób organizowania przestrzeni. Film Hasa trudno odczytać jednoznacznie. Stanowi on raczej symboliczną przypowieść o ludzkim losie, który musi się wypełnić zgodnie z przeznaczeniem.

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostepne.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

Has. Kroniki wyobraźni | Pismak | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Rafał, wydawca i redaktor satyrycznego pisemka „Diabeł”, zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w jednej celi ze słynnym kasiarzem Szpicbródką i oskarżonym o morderstwo zakonnikiem Sykstusem. Trwa I wojna światowa, ale świat więzienia stanowi zamkniętą enklawę, w której oderwany od codzienności pisarz prowadzi sam ze sobą dysputy o literaturze i sztuce. Dojrzewa w nim zamysł powieści, inspirowanej obserwacjami więziennego życia. Sam nie zna powodów własnego aresztowania, a informacje uzyskane podczas pierwszego przesłuchania nie są jasne: autorstwo plugawych artykułów, obraza moralności. Dopiero w kolejnej rozmowie ze śledczym dowiaduje się o znalezionym w jego mieszkaniu pistolecie, z którego zastrzelono w zamachu terrorystycznym dwie osoby. Mimo kontekstu historycznego reżyser skupia się na wątkach tajemnicy ludzkiego losu i problemie przemijania, tworząc wnikliwy portret psychologiczny bohatera – człowieka samotnego, zagubionego, niepogodzonego z czasem, w którym żyje.

Pozostałe w cyklu:

23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostepne.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

Has. Kroniki wyobraźni | Sanatorium pod klepsydrą | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Wojciech J. Has, adaptując opowiadania Schulza, zdołał nie tylko podołać karkołomnemu zadaniu przełożenia na język filmu specyficznej poetyki prozy pisarza, ale także stworzył dzieło na wskroś oryginalne, znakomicie oddające atmosferę i klimat tej niezwykłej literatury.
W surrealistycznej scenerii dokonujemy wraz z bohaterem próby powrotu w świat dzieciństwa – do małego miasteczka, gdzieś na wschodnich kresach. Ten niezwykły świat wypełniają zjawy i majaki, ożywają figury woskowe z panopticum, pojawiają się postacie historyczne i zmaterializowane fantomy wyobraźni bohatera. Ta fantastyczna autobiografia napisana prozą, ale zawierająca pierwiastek najczystszej poezji, znalazła w wizji Hasa godny i prawdziwie oryginalny odpowiednik.

Pozostałe w cyklu:

26 października 15:00 - Nieciekawa historia (1982)
9 listopada 15:00 - Pismak (1984)
23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

Has. Kroniki wyobraźni | Szyfry | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Dramatyczny list od syna sprawia, że Tadeusz, który mieszka w Anglii od czasu klęski wrześniowej 1939 roku, wraca do kraju. Maciek opowiada mu o matce niepotrafiącej pogodzić się ze śmiercią Jędrka – młodszego syna, który zginął podczas okupacji w tajemniczych okolicznościach. Opowieści Maćka, ciągle żyjącego wojennymi wspomnieniami, są dla ojca niezrozumiałe. Tadeusz nie umie odnaleźć się w świecie niegdyś najbliższych mu ludzi…

Po „Rękopisie znalezionym w Saragossie” reżyser powrócił do formy i tematu zawsze mu bliskiego – subtelnej analizy psychologicznej. Niedocenione dzieło, polemizujące z legendą szkoły polskiej, dzięki swojej formie obrazowania – realizmowi przeplatanemu symbolicznymi wizjami – sprawia, iż „Szyfry” są jednym z najoryginalniejszych filmów polskiej kinematografii.

Pozostałe w cyklu:

21 września 15:00 - Lalka (1968)
5 października 15:00 - Sanatorium pod klepsydrą (1973)
26 października 15:00 - Nieciekawa historia (1982)
9 listopada 15:00 - Pismak (1984)
23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostepne.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

KOSMICZNY PORANEK I DELFINEK I JA I seans z warsztatami animacji poklatkowej
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Kosmiczny Poranek – wyjątkowe kino dla najmłodszych, pełne emocji, magii i inspiracji do twórczego działania! Tym razem zobaczymy poruszającą i pięknie animowaną bajkę „Delfinek i ja”.
O czym opowiada film?
Pewnego dnia Biały Delfinek ratuje małego chłopca, który trafia do oceanu. Od tej pory dorastają razem w cudownym, podwodnym świecie. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy pojawia się groźna Ośmiornica, a chłopiec odkrywa, że nie jest delfinem. Wyrusza w pełną przygód podróż, by odnaleźć swoją mamę i dowiedzieć się, kim jest naprawdę.

Dla kogo?
– Film rekomendowany od 6. roku życia (zgodnie z sugestią dystrybutora)
– Dla dzieci wrażliwszych sugerujemy wiek 8+
– Warsztaty animacji poklatkowej przeznaczone są dla dzieci od 8 lat

Po seansie zapraszamy dodatkowo na wyjątkowe warsztaty animacji poklatkowej!
Dzieci własnoręcznie stworzą krótkie filmiki animowane, które będą wyświetlane przed repertuarowymi seansami w Kinie Luna! To doskonała okazja, by poznać tajniki tworzenia filmów i rozbudzić kreatywność.
Warsztaty będą prowadzone przez Poklatkowo.
Informacje praktyczne:
- koszt biletu na seans wg cennika.
– Warsztaty trwają ok. 3 godziny i odbywają się po seansie
– Cena: 30 zł / dziecko
– Liczba miejsc ograniczona
– Bilety na warsztaty dostępne tylko w kasie kina
– Możliwość zwrotu zakupionych biletów na warsztaty do 7 dni przed wydarzeniem
- Warsztaty animacji poklatkowej przeznaczone są dla dzieci od 8 lat wzwyż (8+).
DOSTĘPNOŚĆ:
Seans filmu przygotowany z tłumaczeniem na PJM oraz z napisami dla niesłyszących.Warsztaty mogą być z udziałem tłumacza na PJM (przy zakupie biletów na warsztaty prosimy zgłaszać potrzebę obecności tłumacza)Na sali działa pętla indukcyjna. Przenośne pętle dostępne na życzenia w kasie kina.Słuchawki wygłuszające także do wypożyczenia w kasie kina.
Poduchy dla małych dzieci dostępne u biletera przy wejściu na salę.

Do zobaczenia na ekranie i poza nim!

LATO W LUNIE | Dziadku wiejemy
„Dziadku, wiejemy!” to pełna akcji i humoru opowieść łącząca przygody rodem z „Indiany Jonesa” z uniwersalnym przesłaniem o radzeniu sobie z emocjami, o szczerości i zrozumieniu.
Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.

LATO W LUNIE | Dziadku wiejemy | seans z animacjami
„Dziadku, wiejemy!” to pełna akcji i humoru opowieść łącząca przygody rodem z „Indiany Jonesa” z uniwersalnym przesłaniem o radzeniu sobie z emocjami, o szczerości i zrozumieniu.
Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.

LATO W LUNIE | Elio
Każdy z nas goni za czymś. A co, jeśli to coś dogoni ciebie? Bohaterem nowego filmu Pixar Animation Studios jest Elio, fan wszystkiego, co związane z kosmitami. Elio poznaje odpowiedź na to najważniejsze z pytań, kiedy zostaje przewieziony do międzyplanetarnego raju, w którym mieszkają inteligentne formy życia z różnych galaktyk. Omyłkowo uznany za przywódcę Ziemi, chłopiec musi zawiązać nieoczekiwane sojusze, poradzić sobie z międzygalaktycznym kryzysem, a przy tym nie stracić szansy na spełnienie największego marzenia.

LATO W LUNIE | Elio | seans z animacjami
Każdy z nas goni za czymś. A co, jeśli to coś dogoni ciebie? Bohaterem nowego filmu Pixar Animation Studios jest Elio, fan wszystkiego, co związane z kosmitami. Elio poznaje odpowiedź na to najważniejsze z pytań, kiedy zostaje przewieziony do międzyplanetarnego raju, w którym mieszkają inteligentne formy życia z różnych galaktyk. Omyłkowo uznany za przywódcę Ziemi, chłopiec musi zawiązać nieoczekiwane sojusze, poradzić sobie z międzygalaktycznym kryzysem, a przy tym nie stracić szansy na spełnienie największego marzenia.

LATO W LUNIE | Freddy. pudel nie z tej ziemi
Animacja opowiadająca o małym pudlu, który marzy o przywództwie w stadzie, ale nie jest traktowany poważnie przez inne psy ze względu na swój wygląd. Pewnego dnia, za sprawą nieprzemyślanego życzenia, Freddy zamienia się w potężnego drapieżnika i musi zmierzyć się z konsekwencjami swojej przemiany, wplątując się w konflikt między Ziemią a księżycem. Freddiemu Towarzyszy mu księżycowy duszek, który wprowadza dodatkowe zamieszanie, a także suczka Batty i inni uliczni czworonodzy, którzy stają się jego przyjaciółmi i wspierają go w misji ratowania świata. Film porusza tematy takie jak przyjaźń, odwaga, odpowiedzialność i akceptacja siebie oraz innych. Pokazuje, że warto być sobą i że prawdziwa wartość człowieka (czy w tym przypadku, psa) tkwi w jego charakterze, a nie w wyglądzie zewnętrznym.

LATO W LUNIE | Freddy. pudel nie z tej ziemi | seans z animacjami
Animacja opowiadająca o małym pudlu, który marzy o przywództwie w stadzie, ale nie jest traktowany poważnie przez inne psy ze względu na swój wygląd. Pewnego dnia, za sprawą nieprzemyślanego życzenia, Freddy zamienia się w potężnego drapieżnika i musi zmierzyć się z konsekwencjami swojej przemiany, wplątując się w konflikt między Ziemią a księżycem. Freddiemu Towarzyszy mu księżycowy duszek, który wprowadza dodatkowe zamieszanie, a także suczka Batty i inni uliczni czworonodzy, którzy stają się jego przyjaciółmi i wspierają go w misji ratowania świata. Film porusza tematy takie jak przyjaźń, odwaga, odpowiedzialność i akceptacja siebie oraz innych. Pokazuje, że warto być sobą i że prawdziwa wartość człowieka (czy w tym przypadku, psa) tkwi w jego charakterze, a nie w wyglądzie zewnętrznym.

LATO W LUNIE | Kayara niepokonana
Pełna przygód i wzruszeń historia, która rzuca wyzwanie tradycjom i pokazuje jak wbrew wszelkim przeciwnościom realizować swoje marzenia. To animowana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Gdy legendarnemu państwu Inków zagraża niebezpieczeństwo… pomóc może tylko ona – niezwykle dzielna dziewczyna Kayara!

LATO W LUNIE | Królestwo siedmiu mórz | seans z warsztatami
Najlepsi przyjaciele Paluch i Raven służą na statku pod dowództwem Kapitana Szablozębego, Króla Siedmiu Mórz. Ta pełna przygód wyprawa zmienia się, kiedy zła hrabina Grel znienacka atakuje statek i porywa Palucha. Wszystko to jest częścią jej sprytnego planu pokonania kapitana i przejęcia władzy nad ojczyzną piratów.

LATO W LUNIE | Legenda Ochi
W odległej wiosce na wyspie Karpatia mieszka młoda, skryta dziewczyna o imieniu Yuri. W jej okolicy panuje przekonanie, że w leżących nieopodal lasach kryją się niebezpieczne mityczne stworzenia znane jako Ochi. W obawie przed nimi, mieszkańców przestrzega się przed wychodzeniem z domu po zmroku. Film jest inspirowany klasykami fantasy lat 80. i 90., takimi jak "E.T.", "NeverEnding Story" i "The Goonies", a jego akcja rozgrywa się w dzikiej i nieokiełznanej naturze, pełnej cudów i dreszczyku emocji.

LATO W LUNIE | Legenda Ochi | seans z animacjami
W odległej wiosce na wyspie Karpatia mieszka młoda, skryta dziewczyna o imieniu Yuri. W jej okolicy panuje przekonanie, że w leżących nieopodal lasach kryją się niebezpieczne mityczne stworzenia znane jako Ochi. W obawie przed nimi, mieszkańców przestrzega się przed wychodzeniem z domu po zmroku. Film jest inspirowany klasykami fantasy lat 80. i 90., takimi jak "E.T.", "NeverEnding Story" i "The Goonies", a jego akcja rozgrywa się w dzikiej i nieokiełznanej naturze, pełnej cudów i dreszczyku emocji.

LATO W LUNIE | Lilo & Stitch
Nowa aktorska wersja klasycznego animowanego hitu Disneya z 2002 roku, „Lilo i Stich”, to pełna humoru i wzruszeń historia o samotnej dziewczynce i fascynującym przybyszu z odległej galaktyki, który pomaga jej odbudować rozbitą rodzinę. Film wyreżyserował Dean Fleischer Camp, nominowany do Oscara® twórca uznanego animowanego dzieła „Marcel the Shell with Shoes On”. W obsadzie znaleźli się Maia Kealoha, Sydney Elizabeth Agudong, Billy Magnussen, Tia Carrere, Hannah Waddingham, Chris Sanders, a także Courtney B. Vance i Zach Galifianakis. Producentami są Jonathan Eirich i Dan Lin, a funkcję producentów wykonawczych pełnią Tom Peitzman i Ryan Halprin.

LATO W LUNIE | Łowcy przygód. Wyprawa w nieznane | seans z animacjami
Animacja opowiada historię jedenastoletniego Alfonso, który, podobnie jak jego przodek, ma bujną wyobraźnię. Kiedy w miasteczku pojawia się niebezpieczeństwo w postaci tajemniczej burzy, Alfonso, Pancho i Victoria wyruszają na poszukiwania potwora odpowiedzialnego za zagrożenie. Jednocześnie muszą odkryć, co planuje biznesmen Carrasco, który oferuje mieszkańcom niekorzystne propozycje. Podczas swojej wyprawy, trójka przyjaciół uczy się wzajemnej akceptacji, pokonywania własnych ograniczeń i mierzenia się z przeciwnościami losu. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a czas nagli, by odsłonić plany Carrasco, zanim będzie za późno. Film ukazuje siłę przyjaźni, determinację i odwagę w walce z przeciwnościami, a także moc wyobraźni, która potrafi zmienić świat.

LATO W LUNIE | O psie, który jeździł koleją 2
Po udanej operacji w USA Zuzia wraz ze swoimi rodzicami wraca do Polski. Na czas jej nieobecności Lampo, ukochany czworonóg dziewczynki, zostaje oddany pod opiekę dyrektora stacji kolejowej. Uporządkowane życie mężczyzny, który zgodził się przyjąć pod swoje skrzydła owczarka szwajcarskiego, zamienia się w chaos wymieszany z bałaganem. Mimo okazjonalnych psot, Lampo wciąż uwielbia jeździć pociągami. Pewnego dnia nie wraca jednak ze swoich wojaży o spodziewanym czasie, a ślad po nim urywa się i nie pomaga nawet nadajnik GPS przypięty do obroży. Spanikowany dyrektor postanawia przygarnąć ze schroniska psa tej samej rasy co Lampo, aby na jaw nie wyszło zniknięcie podopiecznego. Kiedy Zuzia przyjeżdża w rodzinne strony od razu orientuje się, że obecny na stacji zwierzak to nie jej ukochany pies, a w dodatku to suczka i ma na imię Luna. Wspólnie ze swoim przyjacielem Antkiem i nową kudłatą kompanką udają się w pełną przygód podróż, aby rozwiązać zagadkę zniknięcia Lampo. W ślad za nimi rusza oczywiście spanikowany dyrektor.

LATO W LUNIE | Pani Bucik | seans z animacjami
Filip, pozbawiony inspiracji kompozytor, zmuszony jest przyjąć do domu swoją siostrzenicę Simonę. To zbuntowana i ekscentryczna dziewczynka, której najlepszym przyjacielem jest skunks. Pomimo diametralnie różnych osobowości, Filip i Simone szybko odkrywają, że mogą potrzebować siebie nawzajem bardziej, niż początkowo sądzili.

LATO W LUNIE | Smerfy: Wielki film
SMERFY. WIELKI FILM to nowa animowana komedia, w której Papa Smerf zostaje porwany przez Gargamela i Razamela. Smerfetka staje na czele wyprawy ratunkowej, aby go uratować, a Smerfy wyruszają do prawdziwego świata, gdzie poznają nowych przyjaciół i odkrywają swoje przeznaczenie. Film łączy animację z grą aktorską na żywo i porusza tematy takie jak praca zespołowa, wspólne cele i relacje rodzinne. W oryginalnej wersji językowej w Smerfetkę wciela się Rihanna, która również skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu.

LATO W LUNIE | Smerfy: Wielki film | seans z animacjami
SMERFY. WIELKI FILM to nowa animowana komedia, w której Papa Smerf zostaje porwany przez Gargamela i Razamela. Smerfetka staje na czele wyprawy ratunkowej, aby go uratować, a Smerfy wyruszają do prawdziwego świata, gdzie poznają nowych przyjaciół i odkrywają swoje przeznaczenie. Film łączy animację z grą aktorską na żywo i porusza tematy takie jak praca zespołowa, wspólne cele i relacje rodzinne. W oryginalnej wersji językowej w Smerfetkę wciela się Rihanna, która również skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu.

LATO W LUNIE | Smerfy: Wielki film | seans z warsztatami
SMERFY. WIELKI FILM to nowa animowana komedia, w której Papa Smerf zostaje porwany przez Gargamela i Razamela. Smerfetka staje na czele wyprawy ratunkowej, aby go uratować, a Smerfy wyruszają do prawdziwego świata, gdzie poznają nowych przyjaciół i odkrywają swoje przeznaczenie. Film łączy animację z grą aktorską na żywo i porusza tematy takie jak praca zespołowa, wspólne cele i relacje rodzinne. W oryginalnej wersji językowej w Smerfetkę wciela się Rihanna, która również skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu.

Pewnego razu w Paryżu
Wciągająca opowieść o spadku, który otworzył bramę do niesamowitej i tajemniczej historii sprzed blisko 130 lat. Dziedzictwo, rodzina, genealogia, przeszłość, przyszłość i teraźniejszość to tematy najnowszego filmu nagrodzonego Cezarem Cédrica Klapischa, twórcy filmowej trylogii „Smak życia”, a także współtwórcy przebojowego francuskiego serialu „Gdzie jest mój agent?”. W rolach głównych gwiazdy produkcji „Maria Callas” (Vincent Macaigne), „Hrabia Monte Christo” (Vassili Schneider), „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” (Cécile de France) oraz „Jeszcze dalej niż Północ” (Zinedine Soualem). „Pewnego razu w Paryżu” tylko w kinach od 11 lipca.

Jest 2024 rok. Około 30 osób należących do jednej rodziny dowiaduje się, że wszyscy wkrótce odziedziczą duży dom, który stoi opuszczony od lat. Cztery z nich zostają wybrane, aby przeprowadzić inwentaryzację lokalu, to: Seb, Abdel, Céline i Guy. Połączeni ze sobą dalekim pokrewieństwem „kuzyni” odkrywają niezwykłe sekrety starego domostwa i trafiają na trop tajemniczej kobiety o imieniu Adèle, która w wieku 20 lat opuściła rodzinną Normandię i w 1895 roku udała się do przeżywającego rewolucję przemysłową i kulturową Paryża. Dzięki poznawaniu tej wyjątkowej historii, czwórka postaci ze współczesności odbędzie podróż w głąb własnego drzewa genealogicznego i umożliwi odkrycie niezwykłych momentów z końca XIX wieku, kiedy wynaleziono fotografię i narodził się impresjonizm. To zderzenie dwóch epok, roku 2024 i 1895, będzie dla bohaterek i bohaterów narodzinami pięknej refleksji nad tym co w życiu jest naprawdę ważne.

Piknik pod Wiszącą Skałą
Gdzie kończy się czas, zaczyna się tajemnica.

„Piknik pod Wiszącą Skałą” to jeden z najbardziej zmysłowych i hipnotyzujących filmów w historii kina. Raz obejrzany, pozostaje w pamięci na zawsze. Peter Weir – twórca „Truman Show” i „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – tworzy kino gęstej atmosfery i niepokoju. „Piknik pod Wiszącą Skałą” to zresztą duchowy przodek „Przekleństw niewinności” Sofii Coppoli i dzieł Davida Lyncha, w którym odbija się echo nienazwanych pragnień, zagubienia i czegoś, co wymyka się prostej logice.

Rok 1900. W dzień świętego Walentego grupa uczennic z elitarnej wiktoriańskiej szkoły z internatem wyrusza pod opieką nauczycielek na wycieczkę do Wiszącej Skały, wulkanicznej formacji położonej w sercu australijskiego buszu. Tam, pod rozedrganym od upału niebem, wydarza się coś niewyjaśnionego – czas się rozmywa, przestrzeń ulega zakrzywieniu, a natura zaczyna oddziaływać na ciała i umysły młodych kobiet. Czy to pradawny rytuał? Zbiorowa halucynacja? A może, jak pisał Edgar Allan Poe: „To, co widzimy i czym się zdajemy, jest snem, który w innym śnie snujemy”? Jedno jest pewne: od tej pory nic już nie będzie takie samo.

Jest coś w „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, co nie daje spokoju. Co sprawia, że wraca się do tego filmu, jak do przerwanego snu. Niepokojący, zmysłowy, obsesyjny – kultowy film Petera Weira z 1975 roku to opowieść o niewinności i jej utracie, o młodości stłumionej przez konwenans, o kobiecej cielesności i sile tego, co nieświadome. Miłośnicy stylu coquette, vintage’owych wnętrz, koronkowych sukienek, suszonych kwiatów i subtelnej grozy znajdą tu swoje estetyczne niebo i piekło zarazem. A wygrywany na fletni Pana i organach muzyczny motyw przewodni wprowadzi widzów w hipnotyczny trans.

W 50. rocznicę premiery „Piknik pod Wiszącą Skałą” powraca na ekrany kin w mistrzowsko odrestaurowanej kopii 4K, przygotowanej pod okiem samego Petera Weira i autora zdjęć Russella Boyda. To niezwykła szansa, by nadrobić seans tej ponadczasowej klasyki lub na nowo ją odczytać.

Shambhala
Wioska ukryta pośród wysokich pasm Himalajów to dom dla Pemy, która właśnie wyszła za mąż za trzech braci. Gdy jeden z nich wyjeżdża, miejscowych obiegają plotki związane z ciążą kobiety. Nie mija wiele czasu, a Pema otrzymuje informację o zaginięciu męża. Postanawia więc wyruszyć w góry, aby odnaleźć ukochanego. Wędrówka jest nie tylko przeprawą kobiety po malowniczych krajobrazach, ale staje się dla niej także transformującą podróżą w głąb siebie.
“Shambhala” to pierwszy nepalski film, który dostał się do konkursu głównego festiwalu Berlinale. Film przyjmuje medytacyjną, miejscami oniryczną formę, na którą składają się monumentalne widoki surowej przyrody i powolny tryb życia tamtejszej społeczności. Obserwujemy tradycje i zwyczaje lokalnej kultury, w której naturalizm spotyka się elementami nowoczesności. Nasycone mistycyzmem i przesiąknięte buddyjską filozofią kino drogi z motywem walki o honor. Historia Pemy ukazuje determinację do podążania własną ścieżką i refleksję nad tożsamością oraz rolą kobiet w tradycyjnej społeczności.

Słone lato
Całe spektrum kobiecych emocji w reżyserskim debiucie Rebeki Lenkiewicz, współscenarzystki nagrodzonego Oscarem filmu „Ida”. Film oparty na bestsellerowej powieści Deborah Levy „Hot Milk”, jednej z najpopularniejszych i najbardziej cenionych współczesnych autorek (nominowana do Nagrody Bookera!), przenosi nas na upalne wybrzeże południowej Hiszpanii.

Życie Sofi, studentki antropologii, kręci się wokół opieki nad chorą matką. W nadziei na polepszenie jej stanu zdrowia i znalezienie skutecznej kuracji, dziewczyna zabiera ją do hiszpańskiej nadmorskiej miejscowości Almeria. Podczas gdy Rose odbywa leczenie w klinice enigmatycznego uzdrowiciela doktora Gomeza, Sofia spędza upalne letnie dni na poznawaniu mieszkańców miasteczka. Dotychczas podporządkowana opiece nad matką, zaczyna odkrywać własne pragnienia i nawiązuje relację z tajemniczą i wyzwoloną podróżniczką Ingrid.

Najbardziej kobiecy film tego lata już od 25 lipca w kinach!

Smerfy: Wielki film
SMERFY. WIELKI FILM to nowa animowana komedia, w której Papa Smerf zostaje porwany przez Gargamela i Razamela. Smerfetka staje na czele wyprawy ratunkowej, aby go uratować, a Smerfy wyruszają do prawdziwego świata, gdzie poznają nowych przyjaciół i odkrywają swoje przeznaczenie.

Film łączy animację z grą aktorską na żywo i porusza tematy takie jak praca zespołowa, wspólne cele i relacje rodzinne. W oryginalnej wersji językowej w Smerfetkę wciela się Rihanna, która również skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu.

Vinci 2
Cuma, emerytowany złodziej sztuki, mieszka w Hiszpanii. Gdy paser Chudy proponuje nowy skok w Polsce, Cuma wraca do Krakowa. Dowiaduje się, że młodsza para złodziei już przejęła plan, więc postanawia im przeszkodzić.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.

Skip to content